Genel ÇerçeveGüncel Çizgi

2017 Müfredat Sistemine Bakış

 

Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı yeni müfredat sistemi eleştiri oklarını üzerine çekti. Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren 1, 5 ve 9. sınıf öğrencilerinin, yeni hazırlanmış müfredatla eğitime başlayacaklarını belirterek, “Dolayısıyla bu sene ve gelecek sene ve sonraki takip eden sene değişen müfredattan dolayı TEOG, YGS veya LYS sınavlarında herhangi bir farklılık olmayacaktır.” açıklamasını yaptı. Gelin beraber yeni müfredat sistemine giren konuları kısaca inceleyelim;

15 Temmuz darbe girişimi: Temmuz 2016 yılında yaşanan darbe girişimi artık derslerde anlatılacak. 6. sınıfta öğrencilerin işlediği konu “Sosyal Bilgiler” dersinde darbenin siyasi hayata karşı etkileri üzerinde başlık üzerinden öğrencilere öğretilecek. 5 Temmuz darbe girişimi felsefe dersinde alt başlık altında öğretilecek. Alt başlık olarak; Çağdaş Felsefe… Peki ya 15 Temmuz sürecini 6.sınıfa giden bir öğrenci yani yaklaşık 12 yaşlarında olan biri ne kadar kavrayabilir? Bu tartışılması gereken bir konu ve 15 Temmuz dediğimiz süreç, o olaydan öncesinde yaşanan siyasi olayların da bilinmesiyle anlaşılıp yorumlanabilir ve bu da eğitim yuvasını başlıca siyasi bir mecraya dönüştürür.

Aziz Sancar ve Kenan Sofuoğlu: 2015 yılında NOBEL Kimya ödülünü alan Aziz Sancar, lisede Kimya dersinde anlatılacak. Sporda başarılarıyla adından çok söz ettiren Kenan Sofuğlu, ortaöğretimde “Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi” derslerinde konu başlığı olacak.

Bitişik el yazısı: Öğretmen, öğrenci, veli, herkesin “bu yazı kalksın” diye dua ettiğini herkesten duymuşsunuzdur. Bu onlara kötü bir haber olacak. Önceden öğrencilerin 5.sınıfa kadar yazdığı yazı sistemiydi, şimdi yeni müfredatta bu da değişti ve 8. sınıfın sonuna kadar öğrenciler bitişik el yazısı yazmaya devam edecekler. Liseye geçtikten sonra düz yazıya dönerken yaşayacakları uyum sürecindeki zorluklar, not tutmayı bıraktıracaktır çoğu öğrenciye. (tespit gibi tespit diyen favaa yüklennnn)

Kodlama: STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) ve kodlama artık ders olarak öğrencilere öğretilecek. Kodlama bence ilkokulda gerekli olmayan bir ders, zaten ilgisi olanın meslek lisesinde veya üniversitede o alandan ilerleyerek alabileceği bir ders olduğu için ilkokul seviyesine indirilmesi yanlış olmuş diyebiliriz.

Evrim: Lisede biyoloji dersinde “Hayatın Başlangıcı ve Evrim” konu başlığı altında öğrencilere bilgiler öğretilirken, evrim konusu artık öğretilmeyecek. Evrim yerine “Canlılar ve Çevre” dersinde “genetik değişim” üzerinden öğrencilere genetikte süreklilik başlığı altında bilgiler öğretilecek.

Ek olarak Atatürk üzerine işlenen derslerde daraltılmaya gidildi. Muhafelet ve halkın tepkisi üzerine Atatürkçülük konusunda eğitim sendikaları “inceleyeceğiz” açıklamasında bulundu. Bu açıklama sadece eleştiri oklarını üzerlerinden çekmek için yapılmıştır. Taslakta hiçbir şey değişmeyecektir. Bu sadece iktidar partisinin eğitim sistemine politikayı katmasından başka bir şey değildir. Ben de o sıradan ve eğitim sisteminden geçtim, Atatürk hakkında detaylı bilgi yoktu bence, daha fazla bilgi bile eklenebilirdi daraltılması yerine. Atatürk başlığı altında savaşlar anlatılırdı daha çok. Atatürk konusundaki tartışmalara değinen İsmail Koncuk “Atatürk’ün sevdası ve mücadelesi, silah arkadaşları gibi konular yeni nesillere aktarılmalı. Bu konu en doğru şekilde sunulmalı. Bu konuda bir kısıtlamaya gidilmişse bu bizim için ciddi bir eleştiri sebebi olacak.” açıklamasında bulundu.

EZBERCİ EĞİTİM SİSTEMİ
Bakan Yılmaz; “Eğitim balık tutmayı öğretmektir, balık vermekten ziyade.” değerlendirmesini yaptı. Bu değerlendirmeyi şöyle düzeltmek gerek bence: “Eğitim 6 saniyelik balık hafızalı bireyler yetiştirmektir.” Neden diyecek olursanız şu an üniversite okuyorum ve hala bazı derslerden ezber yapmadan geçemiyoruz, bu sistem bize bunu dayatıyor. Lise hayatımda ilk sene 298 sayfa tarih kitabını ezber yapmadı diye sınıfta kalan insanlar gördüm diyebilirim, yani ezber yapabilen biri bizim ülkemizde derslerinde başarılı oluyor ne yazıkki. Ya matematik sınavını ezberle geçen insanlar gördüm adam 5. dereceden türevi ezberleyerek çözdü yahu var mı ötesi?
Teorik bilgiyi pratiğe uyguladığımız bir eğitim sisteminin gelmesi ümidiyle…

DİP BİLGİ: 2017-2018 eğitim ve öğretim yılından itibaren sınıflarda öğretmenlerin hazırlanan çerçevelere uygun olarak derslerini yürüteceklerini belirtelim. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren 1, 5 ve 9. sınıftaki öğrencilerimiz, yeni hazırlanmış müfredatla eğitime başlayacaklar.

Emojiyle tepki ver!
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
One comment
 1. Betül

  Okurken, ” aynen” dediğim eleştiri yazısı. Her sene değişmekte olan, öğrenciyi afallatan bir sistem.
  Öğrenci düşünülmeksizin hazırlanan bu sistem kimler için?
  Yukarıda değinilmiş olan 15Temmuz Destanımızı (!) bu konuda örneklendirmek isterim. Siyasetin şekillendirdiği bu olayı 12-13 yaşındaki bir çocuk yanlı olarak verilmiş bilgide ne kadar yorumlayabilir. Bu sistemin bel kemiği olanların uyguladığı harika bir strateji olduğunu es geçemeyeceğim. Ağacı yaşken zorla eğmek çok da akıllıca bir fikir olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.