Genel ÇerçeveGüncel Çizgi

5 Zavallı İl

Sineması Olmayan 5 İl

Neden zavallı dedim,  daha doğrusu neden zavallılaştırıldı?

 

İşte bu yüzden… Nüfuslarına bakıldığında yaklaşık 1 milyon insanımız bir kez bile sinemaya gitmemişler. Çok görülmüş demek onlara bir kıçı kırık sinema. İçlerinde benim memleketimin de olduğu bu tablo gerçekten ciğerleri sızlatan bir mey sesi gibi arşa yükselir.
Peki bu çağda bir kez olsun artık bir hak kategorisinde sayılan sinemaya gidememiş ya da sinema görmemiş 1 milyon insanın hakkını kim ödeyecek? Halihazırda diğer-metropoller dışındakiler-illerin de sinema alışkanlığı ya da en azından bir kez gitmiş olma oranı ne kadar? O da ayrı bir soru ya…
Acaba ilde ilçede bir köhne dükkan kiralayıp 200 koltuk döşetip basit bir projeksiyon perdesi bile asılamaz mı? Bu da mı çokkkk…. Yani otobüslerin rengi gibi boş bir şeyi halka soran belediyeler neden bu kadar önemli bir yatırımı gözardı ederler anlamak elde değil.
Yılda 10 kahvehaneye ruhsat çıkaran belediye on bin yirmi bin tl masrafla bir sinema yaptırsa çok mudur sizce? Yani okuldan çıkan genç, bunalımda olan abimiz ablamız gitse de caddedeki sinemada iki saatçik o gamsız yaşamından sıyrılsa kötü mü olur? O film izleyen gencin aklı,  düşünceleri, hayalleri yaşadığı o iki dağ arasını ya da o ovayı aşsa, başka diyarları ülkeleri, kıtaları en azından göremeyecekse bile hayal etse fena mı olur ya soruyorum?
Ayıp! Ayıp ama bu sadece o 5 ilin değil O KOCA HAŞMETLİ Türkiye’nin ayıbı! Tek görevi yazın caddeyi sulamak olan Mercedes kamyona 200.000 TL veren belediye her yaz kaldırım taşını söküp ondan pek de farksız olmayan yenilerini döşeyen belediye! Ya da bir proje yapayım diyip hiçbir şey bulamadan başka ilçeye atanan sayın Kaymakam Bey! Siz bari yapın bunu! İnşallah bu yazıyı bir yönetici görür de bu yüzümüzü kıpkırmızı yapan ayıp da kapanmış olur.

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.