Güncel Çizgi

Cumhuriyet Bayramımız Kut’lu Olsun !

 

Gerek sanayi inkılabına ayak uyduramaması gerek balkan savaşları derken iyice zayıflayan Osmanlı Devleti gün geçtikçe güç kaybediyor ve artık bazı devletlerce hakkında  “hasta adam” nitelendirilmesi yapılıyordu. Türk’ün töresiz,devletsiz,bayraksız,vatansız olmayacağı yaşayamayacağı aşikardı. Yüzyıllardır onlarca yüzlerce darbe yese de yılmayan, yıkılmayan tekrar tekrar ayağa kalkan Türk devleti elbet bu “Hasta adam” durumundan da kurtulacak,elbet tekrar ayağa kalkacaktı..

Orta Asya’da yere düşen sancak “Diyar-ı İklimi Rum” Malazgirt’te Selçuklu olarak  ayağa kalkmış,Konya’da düşen sancak İznik’te  Osmanlı olarak ayağa kalkmıştı.Eğer sancak tekrar düşme tehlikesinde ise yere düşmeden yakalanacak, tekrar yükseğe daha yükseğe en yükseğe dikilecekti.

Mustafa Kemal bu görevi başaracak olan yüksek kabiliyetli asil Türk askeriydi.Cepheden cepheye koşarken iki dil öğrenen,4 bin kitap okuyan,geometri kitabı yazan,üçgen,açı,dikdörtgen gibi 48 geometri teriminin isim babası,dünyada baş öğretmen sıfatlı tek,gazete çıkaran ilk liderdi. (bknz : minber gazetesi ) Cebinden para vererek yüce kitabımız Kuran’ın Türkçe mealini yazdırmış,dünyada kadınlara seçme ve seçilme hakkını ilk kez vermiş,dil bilimine,tarihe,antropoloji ve sosyolojiye ilgi göstermiş, yazar asker ve devlet başkanı olmuş ve bunları 57 yıllık yaşama sığdırmış muhteşem bir Türk muhteşem bir insandı..

Yaşamını ülkesine,milletine vakfeden Atatürk’ün evlatları olarak bizler Cumhuriyetimize,tarihimize,vatanımıza ve milletimize sahip çıkacak onu koruyacak ve evlatlarımıza miras olarak bırakacağız.

Bu güzel vatanı ve ilelebet payidar olacak olan Türkiye Cumhuriyetini bizlere bıraktığı için Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını saygı,özlem ve rahmetle anıyorum.

Göğsünüz kabara kabara, ağız dolusu söyleyelim.

“Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun” !

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.