Kozmik Sırlar

Freddie Mercury ve Abdullah Papur Dosyası -1-

Başlık sizi şok etti değil mi ? Sivas’ın hoyrat sesli ozanı Abdullah Papur ile Queen’ in amansız solisti Freddie Mercury arasında ne gibi bir bağ var ki yazar ikisini aynı kelimede ve bağlacı ile bağlamış sorunuzu DUYDUM ! 

Ama artık bu gerçeği hem bir Queen hayranı hem de Abdullah Papur türkülerinde sol ciğerini yitirmiş birisi olarak gizleyemem. Papur 1945 yılında Sivas’ın İğdeli köyünde doğmuş, Freddie Mercury ise 1946 senesinde Zanzibar’da yaşam yolculuklarına başlamışlardır. Evet buraya kadar bir anlam veremediniz biliyorum peki size Abdullah Papur’ un babasının küçük Abdullah dünyaya geldikten sonra yokluk ve geçim sıkıntısından dolayı Zanzibar’a gurbete gittiğini söylesem kafanızda ikiliyi birleştiren bir unsur belirtmiş olurum herhalde. Peki Abdullah Papur’un dedesinin ismi Faruk desem ve Freddie Mercury’nin gerçek isminin Farrokh olduğunu söylesem ne dersiniz? Tabii ki “bunlar baba bir, ana ayrı, üvey kardeş” dediğinizi duyar gibiyim. Evet sevgili okuyucu aynen öyleler.

Abdullah Papur ve Freddie Mercury kardeştir. İkisi de aynı bıyığa sahip ve ikisi de Kürt asıllıdır. Yine “NASIL AMK?” dediğini duyar gibiyim okuyucu evet ikisi de Kürt asıllıdır. Abdullah Papur konusunda şüphem yok dediğini duyar gibiyim. Freddie Mercury nasıl Kürt diyorsun içinden. Basbayağı, işte Vikipedi’den sunacağım kanıt “Resmi ölüm nedeni, AIDS’ten dolayı yakalandığı bronşiyal pnomani idi. Yıllardır dinsel törenlere katılmamasına rağmen, cenaze töreni zerdüşt bir rahip tarafından yönetildi.”

Zerdüşt rahip rahmetli Mercury’nin cenazesini kıldırtmış ve adeta onun bu toprakların bir tezenesi olduğunu son yolculuğunda haykırıyordu. İkilinin kardeşliğine dair yeterince kanıt sundum. Bu yazıda iki Papur ve Mercury’nin kardeş oluşunu aydınlattık devam yazısında ikilinin ölümlerini, ölüm nedenlerini ve aralarında ki sanat rekabetini aydınlatacağım…

Vedamı ikilinin sözleriyle yapıyor, okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Her sözü bir diken batar canıma dertler söylemiyor yabana da anam

Lahnetler yağdırdım uzay çağına satılmış çilesi de bitmedi anam anam

Lahnetler yağdırdım uzay çağına satılmış çilesi de bitmedi anam anam

Satılmış çilesi de bitmedi anam anam anam..  ( Abdullah Papur )

 

Bazı sabahlar uyanıyorum ve ah! tanrım keşke Freddie Mercury olmasaydım diyorum.

( Freddie Mercury )

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.