Güncel Çizgi

Kılavuz Gerektirmeyen Köy

Atalarımız ne güzel demiş ;

“Görünen köy kılavuz istemez”  diye…

Atalarımız hep hakikatli sözler, hikmetli sözler söylemiş, bize adeta yol göstermiş..

Şimdi bu ata ışığında bir meseleye değinelim, Türkiye ve Suriyeli sığınmacılar..

Türkiye genleri gereği bin yıllardır mazluma umut, zalime hasım oldu. Ulu bir çınar gibi batıda balkanları, doğuda Türkistan, Afganistan, Pakistan, Azerbaycan; kuzeyde Kırım Tatar; güneyde Irak, Suriye, Yemen, Libyayı gölgeledi yıllarca. Bu içimize işleyen iyilik abidesi büyük abi rolü, bizleri insanlık aleminde yükselttiği kadar, iyilik yaptıklarımız tarafından yara almamıza da sebep oldu..

Irak lideri Saddam Hüseyin Halepçe’de Kürt asıllı insanları vururken, Turgut Özal yönetimindeki ülkemiz gözünü kırpmadan mazluma umut olma amacıyla sınır kapılarını sonuna kadar açtı..

Sonuç ; Halepçe’den gelenlerin bir çoğu 35 yıldır başımıza bela olan PKK illetini kurdu ve toprak talep etmeye başladı.

2011 yılında babası Hafız Esad’dan devraldığı koltuğu bırakmak istemeyen Beşar Esad kendi halkına zulmetmeye, başlarına bombalar yağdırmaya başladı.

Türkiye yine büyük abi rolündeydi ve bombalardan kaçan milyonlarca Suriyeli sığınmacıya kapı açtı, şu an sadece kayıt altında olanların sayısının üç buçuk milyonu  geçtiği söyleniyor. Bunlara kayıt dışı gelenleri de eklersek rahatlıkla bu sayı 4-5 milyonu bulacaktır…

Ülkemize geldikleri altı yıldan beri misafirperverliğimizden ödün vermediğimiz din kardeşlerimiz son iki yıldır azıtmakta, kendi durumlarını görmeden daha fazlasını istemekte ve hadsizleşmekteler.

Hatay, Kilis, G.antep, Adana ve çeşitli yerlerde sığınma kamplarında ve şehirlerde düzensiz şekilde yaşayan sığınmacılar sorununa gelin bir de bu rakamlar üzerinden bakalım..

 • Yıllda 60.000 çocuk yapabilme kapasitelerine sahipler.

(Sığınma kamplarında bulunan erkeklerin cinsel performansı arttırdığı ve sperm sayısını çoğalttığı için çocuk ve bebelere gönderilen bebe büsküvisini yedikleri gazetelerde köşe yazılarında yazıldı.)

 • Sözcü gazetesinin 6 Ağustos 2016 Tarihli haberine göre geçtiğimiz Ağustosa kadar Sığınmacılara  tam tamına 36 milyar TL harcama yaptık.
 • AHaber.com’un yaptığı habere konuşan bakan Ömer Çelik Sığınmacılara 20 Milyar dolar harcandığını açıklamış. Türk parasına çevirdiğimizde ise 60 milyar 640 bin TL ediyor..

Kaynak haber için tıklayın.

 • Oda tv’nin haberine göre ise Türkiye sığınmacılara 25 Milyar dolar harcadı..

Kaynak haber için tıklayın.

 • Milliyet Gazetesinin haberine göre ise Bakan Süleyman Soylu beyin verdiği veriler şu şekilde ; “Suriyeli sığınmacılara 25 Milyar dolar harcandı”..

Çeşitli kaynaklardan aktardığımız veriler, rakamlar bu şekilde. Bu gelirleri harcadığımız sığınmacılar Adana’da sığınma evlerinde Türkmen istemiyoruz diye Türkmen ailelerin konteyner evlerini basıp dağıtıyor, Adana ve Konya’da gençlere sataşıp iki genci canından ediyor ve son olarak da ülkemizin kalbi Ankara’da mahalle basıp adam dövüyorlar..

Tek tük ama sürekli sorun çıkaran sığınmacı sorununu fark eden Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ yapmış olduğu açıklamada “Böyle mahalle basılmaya, adam yaralama ve öldürülmeye devam edilirse 10 yıla kalmaz Arap pkksı ortaya çıkmış olacak” dedi..

Gelin şimdi de yapılan bu harcamalar ile neler yapılırdı onlara bi bakalım.

 1.  25 Los Angeles Lakers
 2. 8 tane 3. Boğaz Köprüsü
 3. 25 Solomon adaları
 4. Yaklaşık 28 AC Milan Takımı
 5. Yaklaşık 34 Aırbus-2 A380
 6. 25 Jack Armstrong Harley Davidson Motor
 7. 25 Hublot Big Bang Saat
 8. DKNY Golden Delicious Parfüm
 9. 75  Özel Okul Açılabilir

Alınabilir/Yapılabilir ve Ay’a 33 kez gidip gelinebilir.

Ve bu liste uzayıp gider,sizi daha fazla sıkmamak adına bu kadarıyla sınırlandırıyorum. Umarım uzattığımız yardım eline tükürülmez,yaptığımız yardıma karşı terbiyesizlik yapılmaz..

Emojiyle tepki ver!
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.