Siyasal Yorumlar

Koalisyon Bir İstikrar Sorunsalı Mıdır?

Koalisyon bir istikrar sorunsalı mıdır?
Bu soruya gündelik tartışmalardan uzak bakmak en iyisi olur bence. Çünkü ülkemizde yapılan tartışmalarda birçok kez denenmiş koalisyon girişimlerimizin -maalesef- kötü hatırlanıyor oluşunun büyük payı vardır ve fakat olaya sadece geçmişteki izlenimle yaklaşırsak pek de mantıklı  sonuçlar çıkaramayız. Peki gerçekten öyle midir? Yani koalisyon tek başına bir istikrarsızlık nedeni midir?

Bu istikrara hangi acıdan baktığınızla önem kazanır. İstikrardan kasıt siyasal istikrar ise evet nispeten seçimle işbaşına gelmiş iktidarın hedeflediği politikaları tam ve güvenle gerçekleştirilmesi açısından önemlidir fakat kastedilen sınır ve çevre istikrarı ise sınır hattının ciddi bir terör ve güvenlik sorunu ile kuşatılan ülkede ya da ülkesinin her yıl Kıbrıs kadar toprağı erozyon nedeniyle denize dökülen bir ülkede pek de istikrardan bahsedilemez.

Eğer kastedilen ekonomik istikrar ise buna en iyi cevabı Almanya verir. Almanya halihazırda bir koalisyon ülkesidir ve şansölye Merkel yıllardır ülkesini koalisyonla yönetmektedir. Almanya gibi dünya ekonomisine yön veren ve euro bölgesinin lokomotifi olan bir ülke için bu konuda bir ekonomik dalgalanma yaşadığını söylemek pek de doğru olmaz zannımca. Sonuç olarak asıl sorun koalisyonun olup olmaması değil ülkenizde demokrasi ve uzlaşı kültürünün olup olmadığıdır. Uzlaşının ve paylaşımcı anlayışın olduğu bir ülke yönetim sorununu veya oluşabilecek bir hükümet krizini bu anlayışın olmadığı ülkelere göre daha az yarayla atlatabilir. Çokça konuşulan böyle bir konuya biraz da bize verilenlerin dışında ve uluslararası ölçekte bakmamızda yarar vardır.

Görüşlerinizi yorum şeklinde paylaşmanızı bekliyoruz.

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
One comment
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.