Edebi Karalamalar

Mehmet Usta

Yıllarca çalıştım. Başkalarının emri altında yıllarım gitti. Gitmeye de devam ediyor.
8 yaşında köyde çobanlık yapmaya başlamıştım. İlkokul 5 bittikten sonra bizim oralarda çocuklar okutulmazmış. Biraz okuma yazmanın çocuğa yeteceğini düşünürlermiş.

13 yaşında büyük şehire geldim. Niçin? Çalışıp daha çok para kazanıpta aileme gönderebilmek için. Çocuk olduğumu unutup yıllarca çalıştım. Her türlü işi yaptım. Çalıştığım inşaatlarda uyuyordum. Gece camii avlusunda uyuduğum da oluyordu. Çünkü tek başıma inşaatta uyumaktan korkuyordum. Ailemin yanında olmam gerekirken büyük şehirde inşaatlarda yatıp kalkıyordum. Bunları düşündükçe “keşke kendi yaşamımı seçme şansım olsaydı.” diyip duruyorum. Ama biliyordum ki hiç bir insana böyle bir şans verilmezdi.

Şimdi 40 yaşındayım. Hala çalışıyorum. Kendi işimin patronu olmak istiyordum. Beceremedim. İnşaat işçisi olmaya devam ettim. 20 yaşından beri duvar sıvıyordum zaten. Çok fazla bunalmıştım. Sinirlerimi kontrol edebilmek için bazı haplar alıyordum. Bi ara intihar etmeyi de düşündüm. Düşündüğümle kaldım. Üç boğaza bakıyordum. Hem eşimi de seviyorum. Eşim de beni çok seviyor. Şu dünyada sahici olan tek şey eşimin sevgisiydi. İki tane de aslan gibi oğlum var. Onlar okuyacak. Benim gibi olmayacaklar. Eşim için çocuklarım için yaşamaya karar verdim. Bu kararı kendim vermemiştim aslında. Hepimize biçilen bir kader vardı. Onu yaşıyordum. Zamanı geldi mi ölecektim zaten. Ölümümü beklemeye karar verdim bende.

Her zaman insanlardan uzak durmayı tercih etmişimdir. Hiçbir insan göründüğü gibi değildir ve her zaman bir ikinci yüzleri vardır. Gerçi insanlarda hep benden uzak duruyordu. Param yoktu sonuçta kim yüzüme bakacaktı ki. İnsanlar borç isterim korkusuyla benden hep uzak durdu. Zaten pek arkadaşımda yoktu. Kıt kanaat de olsa her zaman kendime ve aileme yetmiştim. Bundan sonra da yeterdim zaten.
Alnımdaki çizgiler iyice belirginleşmeye başladı. Saçımın ortası dökülmüş, dudaklarım çatlamış yara bere olmuştu. Yıllar beni çok çabuk eskitti. Eskiyorum. Eskiyeceğim.

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.