Genel Çerçeve

Mehmetçik Vakfı’nı Tanıyalım..

2016 Kültür Gezisi Hatırası

Merhaba değerli okuyucular.
ZNosyon sitesi üzerinde ki ilk yazım ile sizlerle birlikteyim. Yazımın konusu olarak da TSK Mehmetçik Vakfı’nın yaptığı işlerden bahsedip sizlere Mehmetçik Vakfını tanıtmak istedim.
Mehmetçik Vakfı 17 Mayıs 1982 yılında dönemin Genelkurmay başkanı  ve dört rütbe arkadaşı tarafından aralarında topladıkları 1.000’er TL ile kurulmuş ve şuan Genel müdürlük görevini Emekli Tümgeneral Tamer BÜYÜKKANTARCIOĞLU yapmakta..
Vakfın temel amacı vatani görevini yapmakta iken şehit düşen veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden,Gazi olan er ve erbaş’ların bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile engelli Mehmetçiklere sosyal ve ekonomik destek sağlamak..

Temel görevini yurt içi ve yurt dışı tamamen gönüllü bağışçıların yapmış olduğu nakit ve taşınmaz bağışları ile 35 yıldır en iyi şekilde yapmaya gayret gösteren Mehmetçik Vakfı bu doğrultuda çeşitli etkinlikler yapmakta..

-Şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden er ve erbaşların anne ve babasına her yıl anneler ve babalar gününe özel bir jest yaparak onları unutmadıklarını,onların her zaman yanlarında olduklarını hatırlatmakta

-Şehit ve gazi çocukları için de burs imkanı sağlamakta,

-Yaz ayları tatil gezileri düzenleyerek  Şehit ve Gazi çocuklarının  hem tatil yapmalarını hem de kültürel olarak bilinçlenmelerini amaçlamakta**..

-Kurban Bayramında vekaleten kurban kesimi yaparak kesilen etleri çeşitli bölgelerde yoksul ailelere dağıtmakta…

Kurulduğu günden bu yana yaklaşık 45.000.000 TL nakit yardımı yapan Mehmetçik Vakfının Genel merkez hariç ülkemiz genelinde toplam 7 temsilcisi bulunmakta.
“Mehmetçik Türk Milletine,Türk Milleti Mehmetçiğe Emanettir” bilinciyle görevlerini yerine getiren vakıf görevlileri her ne niyetle gidilirse gidilsin(bağış yapmak,tanışmak,bilgi almak) kapıları daima vatandaşa açık olan ve gelen misafirleri gayet güler yüzlü ve sempatik bi şekilde karşılıyorlar..

** Katıldığım gezi programını kısaca gördüğüm kadarıyla anlatmak istedim.

temmuz ayında geziden 4 gün önce hem akrabalarımızı hem tanıdık bir kaç büyüğü ziyaret için bilet alıp Ankara’ya gittim.Eş dost akraba ziyareti yaparak erken gelmenin rahatlığını iyi hale dönüştürmüştüm. Gezi günü heyecan ve merak içerisinde belirlenen otele gittim. Otel’in girişinde Vakıf görevlisi Miraç abi beni güler yüzle karşıladı.Ankara’ya geldiğim biletin ücretini karşılayarak dinlenmem için beni odama gönderdiler.Ertesi sabah yaklaşık benim gibi 60 öğrenci ile tura başlamış olduk. İlk sabah utangaç şekilde tanıştığımız kişilerle aynı odalarla kalmış,aynı masada yemek yemiş aynı kaderi paylaşıyorduk. Mükemmel bir profesyonellik ve titizlikle yürütülen gezi programında şarkılarla,fıkralarla,gülüp eğlenmelerle Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerin de bulunduğu 7 şehiri gezmiş ve tekrar başladığımız noktaya dönmüştük.Vakıf tarafından her öğrenci için ayrı ayrı bilet alınmış,iki haftayı beraber geçirdiğimiz insanlara veda vakti gelmişti.. İki haftalık kısa ama bir o kadar da dolu dolu yaşanan sürede çok güzel kardeşlikler,dostluklar kurulmuş bir daha görüşmek için söz alınıp verilmişti..

Diğer insanlara göre hayata bir yanımız eksik başlamıştık ama bu eksiklik en mümtaz eksiklikti.Bize vatan aşkını öğreten en kutsal eksiklikti..Bizleri ülkenin farklı yerlerinden davet edip bir araya getiren iki haftada unutulmaz anlar yaşamamıza,çok güzel dostluklar kazanmamıza vesile olan TSK Mehmetçik Vakfına Genel müdürü Kıymetli Tamer BÜYÜKKANTARCIOĞLU nezdinde tüm çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ederim..

Evet hayatımda benim için yeri çok özel olan Mehmetçik Vakfını ve Kıymetli Görevlilerini kalemimce anlatmaya çalıştım benden bu kadar.

Umarım her vatandaşımız bir gün vakıf ile tanışır ve gönüllerince bağış yaparlar..

Adnan Kızıltepe
04.02.2017
İstanbul

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.