Genel ÇerçeveTeknoloji Masası

Nerde O Eski İstanbul…

İstanbul, uzun yıllardır ülkemizin en çok göç alan şehri konumunda. Farklı kültürlerden insanların bir arada yaşadığı bu şehir, aynı zamanda Türkiye’nin de en kalabalık şehri olarak göze çarpıyor. 2010 yılında Avrupa’nın Kültür Başkenti ödülünü kazanan İstanbul, 2013 yılında ise 2020 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmak için aday olmuştur, ancak son turda Tokyo’ya kaybederek, olimpiyatların kapısından dönmüştür. Tarihi mekanları, yedi tepesi, boğazı ve denize nazır restoranları ile İstanbul, yerli-yabancı bütün turistler için adeta biçilmiş bir kaftan.

Böylesi tarih kokan bu şehrin bir zamanlar nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, gelin hep birlikte 1971 yılına gidelim ve Charles Samz’ın objektifinden o zamanki İstanbul’a bir göz atalım.

 

 

 

 

 

1971 yılında İstanbul’a turist olarak gelen Charles Samz, bu kareleri zamanın en iyi fotoğraf makinelerinden biri ile çekmiş ve fotoğraflar sonradan renklendirme değil. Fotoğraflar için sadece Amerika’da bulunan, Dwayne’s Photo’dan sipariş edilen ve sadece oradaki laboratuvarda banyo edilebilen “Kodachrome” filmi kullanılmış.

Evet… Bu görsellerden yola çıkarak da fotoğraf sanatçılığını küçümseyenlere bilgilendirici bir mesaj da bırakmak isterim: Kilolarca ekipman taşınarak dakikalar, saatler belki günler sonra yakalanan bir pozu ben elimdeki telefonumla şak diye yakalarım baksana cam gibi derseniz, sizin o çektiğiniz fotoğraf anlık olur 3-5 like alır başka da işe yaramaz, ancak emek harcanarak çekilen yüksek kaliteli görsel her zaman bir nostalji olarak yaşamaya devam eder…

1971 yılında çekilen bu fotoğrafların kalitesini şu anki telefonlar hala daha yakalayamadı, çünkü önemli olan megapiksel değil, lensin kalitesi daha önemlisi fotoğrafçının ta kendisi :)

“Şimdi bu fotoğraflara baktıktan sonra hala telefonların, fotoğraf makinelerinden daha kaliteli fotoğraf çekebileceğine inanan var mı” ?

Daha fazla fotoğraf için tıklayın.

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.