Teknoloji Masası

Otomobil Devi “TESLA”

2016 yılını noktalayıp 2017’ye merhaba dediğimiz ve elektrikli araçların ‘geleceğimiz’ olmaktan çıkıp yavaş yavaş günümüz olmaya başladığı şu günlerde geldiğimiz noktaya ve geleceğimize şöyle bir bakmak istiyorum. Elektrikli otomobil dünyasını ve gelişmeleri takip edin etmeyin muhtemelen Tesla’yı duymuşsunuzdur; Silikon Vadisi, Californiya’dan çıkıp bütün dünyayı ama özellikle de otomobil sektörünü kökten sallayan devrimci ‘startup’. Tesla, ben dahil pek çoğumuzun eski elektrikli araç algısını yıkıp bu dünyaya meraklı kılandır. Tesla’dan önce otomobil devleri; ‘elektrikli araçlar pahalı, müşteriler istemiyor, pil teknolojisi gelişmiyor’ bahanelerinin arkasına sığınarak bulundukları ve ekspertizlerini geliştirdikleri yerden yüksek, oturmuş marjlar ile paralarını kazanmaya devam ediyordu.Ama tüm elektrikli otomobiller kişilerin ihtiyaçlarının çoğunu karşılamaktan uzak, garip görünümlü ve birçok eksiği olan araçlardı.

Yukarıdaki günlerin üzerinden 10 yıla yakın bir zaman geçti. Tesla, çok ciddi satış rakamları, çok daha yaygın ağ ve pazar ile tehditlerini artırmaya devam etti, insanların tabiri caizse ‘gözleri açıldı’. 100 yıldır bildiğimiz otomobilden her parametrede çok daha iyi bir teknolojinin tam da kafamıza yatan 21. yüzyıl mantığı ile mümkün olduğu görüldü ve otomobil devlerinin artık elektrikli araçlar için “yasaya uygunluk araçları” olmaktan çıkıp daha ciddileşmeye başladığını görmeye başladık. Daha birkaç ay önce Paris Motor Show’da elektrikli araçlardan geçilmiyordu. BMW, Renault, Mercedes, Wolkswagen, Audi, Opel.. Hepsi 2017-2020 arası en az 400km gerçek kullanım menzilli, hızlı şarj özellikli %100 elektrikli otomobil üretmeyi ciddi ciddi planlarına almış, araçlarını tanıtmış firmalar. Ama statüko değişikliğinin gittiği yönü öylesine geç gördüler, marjlarının bir süreliğine eskisi gibi olgun teknoloji seviyesinde olmayacağını veya yok olma tehlikelerinin olduğunu o kadar geç algıladılar ki bu süreçte Tesla benzeri birçok yeni otomobil firması da ciddi yatırımlar ve planlar ile çıktı; Lucid Motors, Faraday Future, NextEV, Rimac ve daha adını duymadığımız nicesi.

Şahsi fikrim Tesla’nın vizyonu ve yaptıkları ile diğer herşeyden hala daha fersah fersah ileride olduğu. İşte Tesla’yı diğerlerinden ayıran bir kaç fark;

Gigafactory

 

GİGAFACTORY FABRİKASI


Yazının başında da bahsettiğim gibi durumlar değişmeye, elektrikli arabalar çok daha büyükler tarafından çok daha ciddiye alınmaya başlandı. 2025 sonrasında Almanya’nın içten yanmalı motorlu araç satışını yasaklayacağı konuşuluyor, milyonlarca araç üretim hedefi var. Ama herkesin atladığı bir nokta bu kadar arabayı üretecek pil arzının dünyada mevcut olmadığı. Pil fabrikalarının sayısını ciddi miktarda artırmadan milyonlarca elektrikli arabayı kimse üretemez. Bu noktada Tesla’nın vizyonu yine devreye giriyor ve Gigafactory müthiş bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.


2014 yılında, Nevada’da çölün ortasında inşaatına başlanan dev fabrika sadece elektrikli otomobil pili üretecek. 
Panasonic – Tesla
ortaklığı ile 5 milyar $’lık bir yatırım sonucu ortaya çıkan fabrikanın inşaatı sürüyor, hatta ilk etabı tamamlanıp faaliyete geçti bile. Tamamı 2020’de bittiğinde dünyanın tamamının tüm elektronik aletler için 2014 yılında ürettiği lithium pil miktarı kadar pil sadece burada üretilecek. Fabrika ilk kez pilin ham maddeden araba bataryasına dönüşmesinin aynı çatı altında yapıldığı bir fabrika olacak ve dev hacmi ile maliyetlerde dev avantajlar sağlayacak. Bunların yanında gerçekten de, lafta kalmanın dışında milyonlarca elektrikli otomobil yapabilmeyi mümkün kılacak. Hatta Elon Musk’a göre bu sadece “Gigafactory 1”. Tesla, ve sonunda gerçeği yine kabullenecek diğer firmalar tarafından bu talebi karşılamak için daha nice Gigafactoryler yapılacak. Diğer hiçbir otomobil firması buna benzer bir hamle yapmadı ve pillerini diğer üreticilerden, onların kapasite ve fiyatlarınca almak durumunda. Ama Tesla, kendi dev hacimli fabrikasında sırf herşeyi aynı çatı altına alarak maliyetlerini en az %30 düşürmenin yanında kendi istekleri doğrultusunda özelliklere sahip pilleri üretebilecek.

Online Araba

Tesla’nın tüm otomobilleri içinde sim kart bulunan, sürekli internete bağlı tekerlekli bilgisayarlar. Otomobil sektörünün katı sınırlarının aksine bu özellik Tesla’ya müthiş esneklik kazandı. İnternetten gönderilen güncellemeler ile sürekli olarak araçlar kontrol altında tutulup geliştirilebiliyor. Misal 2013 yılı başında Tesla Model S henüz yeni teslimlere başlamışken aracı alırken olmayan yokuş kalkış asistanı bir güncelleme ile motordaki tork değerinde ufak bir oynama ile araçlara gönderilmişti. Yani araba sürekli olarak gelişiyor ve daha iyi oluyor. 2014 sonunda bir Model S aldıysanız Autopilot donanımı var olsa da Autopilot yoktu, Tesla yazılımını hazırladı, geliştirdi ve emin olduğunda, tam bir yıl sonra araçları güncelleyerek Autopilot özelliğini getirdi. Aynı şekilde arayüz sürekli geliştiriliyor, sürekli yepyeni özellikler getiriliyor, ufak hatalar kapatılabiliyor. Eski, online olmayan arabalarda ufak bir sorunda hepsi servise gidiyor ve güncelleniyor ya da ufak ayarları yapılıyor.


Tabii online araba sadece artıları ile gelmiyor. Araçlarda daha çok şey bilgisayarların kontrolüne bırakıldıkça daha büyük risk alınıyor esasında çünkü bilgisayarlar ‘hack’lenebilen şeyler. Kimsenin uzaktan aracınıza bağlanıp sizi durdurmasını, bir yere çarptırmasını istemezsiniz. Online güvenlik ve online araba tecrübesi bu noktada çok önemli oluyor. Tesla hali hazırda araçlarında yazılım güvenliğini fazlasıyla düşünüp güzel bir sistem geliştirmiş olsa da geçtiğimiz 4 yılda Tesla’nın sistemine ufak tefek sızabilenler oldu. Ama burada Tesla’nın yine vizyoner ve harika yaklaşımı öne çıkıyor. Tesla, araçlarını hackleyebilenlere ödül veriyor. Bu şekilde en büyük yeteneklerin araçlardaki açıkları göz önünde keşfetmesini sağlayıp aynı açıkları yine online araba olmanın avantajı ile uzaktan hemen kapatabiliyor. Kafa farkının kıyası için Fiat zaten az miktarda ‘online’ olan bir aracın bir hack yarışmasında hacklenmesi sonrası hackerlara ceza için dava açıp uğraşmış, açığı kapatmak için de tüm araçları servise çağırmıştı. Aynı şekilde bir durum başına gelen Tesla da bir gecede güncelleme ile sorunu çözüp hackerları çağırıp ödül vermiş, yeteneklerinden faydalanmıştı.
Önümüzdeki yıllarda online olmayan araba kalmayacak ve hem güvenlik hem kullanım anlamında bu tecrübe Tesla’yı rakiplerinden yıllarca öteye taşıyan bir başka faktör.

Bu yazımda ilgi olanım TESLA’yı inceledim umarım bir gün Tesla’da CTO olarak çalışmak dileğiyle esenle kalın😊

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
One comment
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.