Genel ÇerçeveTeknoloji Masası

Risk Sermayesi

Günümüzde rekabetin odak noktalarından biri haline gelen inovasyon, firmaların ekonomik faliyetlerin sürekliliğini sağlayan birçok unsurun temelini oluşturmaktadır. Pazar faaliyeetlerini arttırmak için inovasyonun önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum firmalar için inovasyonun finansmanını zorunlu hale getirmiştir. İşletmeler için bilinen klasik finans sağlama yöntemi başta bankalar olmak üzere finans kuruluşlarından kısa yada uzun vadeli krediler almaktadır. Ancak piyasaya yeni bir ürün sürmek isteyen girişimci bankadan uzun vadeli kredi alamayacağı gibi halka açılma şansına da sahip değildir.


Projesi gelecek vaat eden girişimcilere riski seven yüksek kar beklentisi içinde olan yatırımcılar finansman sağlamaktadırlar ki yeni girişimcilere sağlanan bu alternatif finansman yönetimine risk sermayesi denir. Risk sermayesinin girişimcilik ve inovasyon açısından bir çok faydasının bulunduğu bugün reddedilemez bir gerçektir. Risk sermayesinde girişimci mucit olabileceği gibi patenti alınmış bir buluşu üretim alanına sokmak isteyen girişimci de olabilir. Ancak iş fikri üretim deneyimi ve finansman olanağı çoğu zaman aynı kişide bulunmaz. Söz konusu inovatif ürünlerin tasarımı , Ar-Ge geliştirebilmesi aşamasından pazarlamaya kadar olan tüm süreç için kullanılmaktadır bu sermaye.

Risk sermayesinin inovasyon ile ilgili yönü yeni bir teknolojik yeniliği ticari bir ürüne dönüştürmek amacıyla çok yönlü desteklemektedir. Bir işletme için yatırım kararı daima risklidir ancak risk sermayesinde kastedilen risk teknolojik inovasyona yapılan uzun vadeli yatırımdır eğer bu ürünlerin piyasada başarılı olması ve tutulması halinde ise yüksek kar ve o ürüne oldukça geniş pazarlar yaratabilir bu da risk sermayesi ile işletme sahiplerine ciddi karlar olarak dönebilmektedir. Bu durum pozitif olarak ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayabilmektedir.

Özet olarak risk sermayesinin girişimcilik ve inovasyon üzerine etkisi teknolojik yeniliklere sağladığı verimlilik artışında önemli rol oynamaktadır. Risk sermayesi genellikle yerli dinamik üreticiye finansman gücü olmadığı için ortaya çıkamayan girişimcilere yapıldığı için üretken olan herkesin iş sahibi olabileceği fikri teorik olarak yaygınlaştırılmıştır.

Risk sermayesi örnekleri ;
Young Turk Venture
Almanya merkezli venture capital şirketi Earlybird ortaklığıyla, Cem Sertoğlu tarafından kurulan Young Turk Venture, Türkiye ile birlikte Avrupa ve Rusya’da faaliyet gösteriyor. Şirketin başta Gittigidiyor, Yemeksepeti ve Grupanya olmak üzere, 10 ayrı girişime yatırımı bulunuyor.212 Venture Capital
Numan Numan ve Ali Karabey tarafından 2010 yılında kurulan 212 Venture Capital yatırımcı ekibine daha sonra Dilek Dayınlarlı, Emre Kurttepeli ve Mahmut L. Ünlü katıldı. Girişimlere maddi destek sağlamakla birlikte, teknik deneyimlerini de sunan şirketin; aralarında Hazinem Pırlanta ve Butigo olmak üzere, toplam 7 girişimi bulunuyor.

Aksoy Internet Venture
sahibinden.com‘un da sahipleri olan Aksoy Group’a bağlı Aksoy Internet Ventures, 2011 yılında hayata geçti. İlk yatırımını dakick.com’a yapan şirket, Tinypay.me ve geçtiğimiz ay kapananGimora‘ya yatırım yaptı. Genel olarak internet projelerine finansal destek sağlamayı amaçlayan Aksoy Internet Ventures’ın öncelikli hedefi ise, Türkiye’deki girişimlere yatırım yapmak.

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
One comment
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.