Genel Çerçeve

Tarım Ülkesi Türkiye

Ülkemiz üç tarafıında denizler  dört bir yanının da verimli toprakları olması sebebiyle cennet gibi bir yer..

Karadeniz’de ayrı,İç Anadolu’da ayrı,Doğu Anadolu’da ayrı güzellikleri yetişiyor.Buğdayından lalesine,çayından zeytinine,mısırından tütününe Anadolu’nun en verimli topraklarında en verimli ürünler  ile yetişiyor. Bu kadar güzel bir vatanın üzerinde iken maalesef ki son yıllarda  ülkemiz eskisi gibi tarım ülkesi olmaktan çıkmış, tarım dış satımı yapan konumundayken dış alım  konumuna gelmiş durumda..

Akra radyo sitesinden aldığımız verilere göre son 27 yılda Konya ilimiz büyüklüğünde tarım toprağımız -normal düz arazi değildir,sürekli verim alınarak tarım yapılan toprak-  yok olmuş durumda..

  •   ( https://www.akradyo.net/0485974188,80170,8,27-yilda-4-milyon-hektar-tarim-arazisi-yok-oldu.aspx )

Evrensel adlı siteye göre ise Belçika büyüklüğünde (30.528 km2) tarım arazimizin yok olduğu ve buna ek olarak da tarımla uğraşan insanımızın bankalara olan borcunun  da 2015 yılı sonu verilerine göre 40 Milyar TL’yi aştığı söyleniyor..

  •   ( https://www.evrensel.net/haber/297831/akp-iktidarinin-14-yilinda-ciftci-40-milyar-borclandi )

Bir diğer habere göre son 14 yılda 112 hektar ormanımız yanmış durumda..

  •  ( http://siyasihaber3.org/turkiyede-son-14-yilda-112-bin-hektar-orman-yandi )

Böyle çarpıcı verilerin bulunduğu durumda şu durumda sanırm halimizi kanıtlar nitelikte olacaktır.

      “1982 yılında ilk defa Türkiye’de mercimek gören Kanada’lı insanlar,ülkelerine dönerken mercimek tohumu götürdüler.Günümüzde ise Türkiye mercimeğin %80’nini Kanada’dan ithal etmekte”..

Türk vatandaşı olarak 78 Milyon insanımızın,gelen mültecilerle birlikte 83 milyon insanın yaşadığı topraklarımızı düşünürsek,eğer tarıma el atmazsak,geçmişteki kadar önem vermezsek bu gidişe dur diyemeyeceğiz,bu dışa bağımlılığı durduramayacağız.

Ülkemizin tahıl ambarı diye övündüğümüz Konya’da Torku dışında hareketlilik yok,diğer illerde küçük çiftçiler ekemez hale gelmiş,sırtlarında maliyet yükü artmış ceplerinde kar oranı azalmış durumda.

Devletimizin yöneticilerinden özellikle sayın Tarım Bakanımızdan beklenti ve ricamızdır.

Ülkemizin tekrar eskisi gibi tarımda etkin olmasını,Kanada’dan mercimek almak yerine mercimek ihraç eder duruma,Hollanda’dan inek ithal etmek yerine  değil Hollanda ve diğer ülkelere canlı hayvan satımı konusunda biraz daha etkin olmamızı sağlayacak yatırımlar,hamleler yapın.

Yapın ki evlatlarımız,torunlarımız rahat yaşayabilsin..

 

Adnan Kızıltepe.

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.