Teknoloji Masası

“Teknoloji Devlerinin İş Birliği”

ABD’nin Las Vegas kentinde bu yıl 50’ncisi düzenlenen dünyanın en büyük elektronik fuarı CES 2017 (Consumer Electronics Show-Tüketici Elektroniği Fuarı 2017) teknoloji devlerini bir araya getirdi. 
Tam bir yıl önce Ford, araçlarını Amazon’un güçlü sesli sanal asistanı Alexa’sı ile donatmayı planladığını açıkladı ve nihayetinde sözünü tuttu.
CES’de ikonik(Tanınmış marka) üreticiler, bu ayın ilerleyen saatlerinde yeni Alexa entegrasyonunu başlatacaklarını açıkladı. Bu, Sync 3 eğlence sistemini paketleyen Ford araçlarının sahipleri, Amazon Echo, Echo Dot ve Tap yoluyla Alexa ile konuşarak araçlarını uzaktan kontrol edebilecekleri anlamına geliyor.

Uygulama, yıl boyunca ileride yapılması beklenen bir dizi ek özellik ile iki aşamada gerçekleşecek.
İlk aşama, sürücülerin uzaktan otomobil motorunu açıp kapatabilmelerini, yakıt seviyelerini kontrol etmelerinin yanı sıra kapıları kilitleyip açmalarını sağlayacak. Sonunda, Ford sahipleri Alexa’dan hedef bulmak, müzik dinlemek ve sesli kitap okumak, haberleri kontrol etmek, sipariş vermek ve birilerini aramasını gelen mesajları okumasını vs isteyebilecek.
 
Şöyle ki Amazon Alexa yapay zekasına sesli komut vererek evinizden aracınızın içerisinde yer alan yakıt durumunu öğrenebileceksiniz.
Bilindiği gibi Amazon Alexa yapay zekası aslında Amazon’un ev içi akıllı sistemlerinde de kullanılmakta. Haliyle artık Ford araçlarında da çalışacak olan teknoloji ev sistemleri ile de bağlantı kurabiliyor. Araç içerisinde eve varmadan uzak bağlantı ile vereceğiniz komutlar sayesinde evinizi kontrol edebileceksiniz.
 
Tabi bunun için bir Amazon akıllı ev sistemi de gerekecek. Sadece sesli komut vererek akıllı ev eşyaları ile bağlantı kurabilecek olan teknoloji klimanızı açmanızı, dolabınızı kontrol etmenizi, televizyonu açmasını ve aracınıza soracağınız soru ile evinizin anlık durumunu öğrenmenizi sağlayacak. İşte bilimkurgu filmlerinden çıkmış gibi gözüken teknoloji bu ne yazık ki bizim araçlarımızın yakıt göstergesi bile bozuk 😠
 
İlk olarak Ford araçları üzerinde denenen yapay zeka sisteminin kısa süre içerisinde birçok araç teknolojisine de eklenmesi bekleniyor ve Volkswagen’inde sanal asistan Alexa ile iş birliği sağlandığı söyleniyor kesin net bilgi olmasada. Fakat şu an için model sadece Fusion Energi, Focus Electric ve C-MAX serisi Ford araçlarında kullanılabilecek. Daha sonra hangi araçlara bu sistem entegre edilir? Amazon’un planı ne? Bunu ancak yapılacak olan açıklamalarla beraber görebileceğiz.

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.