Siyasal Yorumlar

Türkiye’de Koalisyona İlginç Bir Örnek: CHP-MSP Koalisyonu

14 Ekim 1973 tarihinde yapılan seçimlerden sonra sonuçlar şöyle elde edilmişti:
CHP 33.3
AP 29.8
MSP 11.8

Bu sonuçla hiç bir parti iktidar olamıyordu. Tek çare koalisyon kurmaktı. Ama hangi parti hangi partiyle/partilerle ortaklık kuracaktı?
Seçim sonuçlarından sonra AP Genel Başkanı Süleyman Demirel; millet bize muhalefet görevi verdi, diyerek koalisyon hükümetine yanaşmayacağını belli etmişti.

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk anayasal teamüllere uygun olarak hükümeti kurma görevini CHP liderine verdi. Ecevit 12 Ocak 1974’te MSP ile anlaştı. 26 Ocak tarihinde yeni hükümet kurulmuş oluyordu. Ecevit Başbakan, Erbakan ise Başbakan Yardımcısı olarak göreve başlamıştı.

Bu koalisyon hükümeti Türkiye tarihinin en tartışılan koalisyonu olmuştur. CHP gibi laik değerleri ön plana alan devletçi bir parti ile MSP gibi İslamcı bir partinin koalisyonu bir ilkti.

Hal böyle olunca hükümeti kuran partilerin arasındaki çatışma yoğunluğu hükümetin uzun ömürlü olmayacağının sinyallerini vermişti. Hem CHP hem MSP ele aldıkları bakanlıklarda kadrolaşmaya gidiyor, diğer tarafın tepkisini çekiyordu. MSP lideri Erbakan’ın “10 bin tank yapmak, ağır sanayi tesisleri kurmak” söylemleri gerçekçilikten uzak duruyor, hükümeti zorluyordu. CHP ise küçük-orta boy işletmelere dayanıp halk sektörü oluşturmaktan yanaydı.

(Bu dönemlerde Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleşmiştir. Kıbrıs Barış Harekatı ayrı bir başlık altında incelenecektir.)

1974 yılında petrol fiyatları 4 katına çıkması Türkiye’de de iktisadi bir bunalıma yol açmıştı. Türkiye borçlandıkça borçlanıyor, bu yük halka yükleniyordu.

Bu gibi sorunlara rağmen Kıbrıs Barış Harekatı zaferle sonuçlanmıştı. Koalisyon hükümetinin devam etmesinin zorluğunu kestiren ve Kıbrıs fatihi olarak kamuoyunda öne çıkan Ecevit bu başarısını oya dönüştürmek maksadıyla erken seçimlere giderek, bu ilginç koalisyonu sona erdirmişti.

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
3 comments
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.