Güncel Çizgi

Türkiye’de Tarım 2

Bir önceki yazıda bahsettiğim konuya çok değerli bir okuyucum tarafından tatlı bir istek gelince devam etmek istedim.
Önceki yazımda ülkemizin tarım ve hayvancılıktaki durumu ve insanımızın yatırımlara gerektiği kadar ilgi göstermemesine-biraz da yakınarak-değinmiştim.
Bunun üstüne bir okuyucu Hollanda haricindeki bir ülke ile Türkiye’yi kıyaslamamı istedi.

Öncelikle şunu belirtmeliyim;eğer bir kıyaslama yapılacaksa ülkelerin nüfus, yüzölçümü, idari yapıları vs. benzer olmalıdır. Aksi takdirde verilen rakamlar havada kalır. Bu konuda en iyi kıyasın da Fransa ile yapılacağına kanaat getirdim. Çünkü Fransa gerek nüfus gerek yüzölçümü gerek de idari teşkilatlanmasında Türkiye ye en çok benzeyen AB ülkesidir. Ayrıca kıyası da sıkı bir rakiple yapmak kendimizi görmekte yarar sağlar.
Fransa 65 milyon nüfuslu 632 bin kilometre kare yüzölçümüne sahip bir ülke ayrıca topraklarının da tarıma ve hayvancılığa ayrılan kesimleriyle de bize en yakın ülke. Bir önceki yazıda Türkiye’nin tarım hasılasının yüksek olduğunu ve Avrupa’da lider olduğunu ama tarım ihracatında 22.ülke olduğunu belirtmiştim. Fransa ise ihracatta 3.sırada. Türkiye 18 milyar dolar ihraç ederken Fransa 81 milyar dolar ihracat yapmış 2013 FAO verilerine göre.
Fransa-Türkiye karşılaştırmamız da en önemli sac ayaklarından biri de tarımın kapsadığı iş gücü oranı. Türkiye’de bu %21 iken Fransa’da ise %3 dolaylarında. Peki bu veri neyi kanıtlar?

İş gücü oranları bu kadar farklıyken Fransa neden bu kadar fazla ihraç yapıyor? İşte bu soruyu sormamızı sağlıyor. Cevap da çok karmaşık değil. :birim başına alınan verimlilik oranı.İşte bu, karşılaştırmada önemli bir nokta çünkü verimlilik probleminin çözülmesi ülkeyi düze çıkaran önemli bir çözüm. Fransa’nın buna ek,  ziraat odalarının son yıllar hariç çok etkin çalışması da adeta kılcal damar görevi görmüş ve ülkenin her yanına bu furyayı götürmüştür.
İlk yazıda da belirttiğim gibi AR-GE yatırmlarının devamlılığı ve yaygınlığı da o ülkeyi rakiplerinin bir adım önüne taşıyan mükemmel bir kozdur. Türkiye ise bu eksikliklerin hepsini sıkı bir program ve el ele verişle çözemeyecek ülke değil. Türkiye’nin potansiyeli, iklimi ve çeşitliliği bile üzüntüye yer vermeyecek kadar güzeldir. Umarım biraz da olsa tatmin edici olmuştur.

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.