Fenomen Röportajlar

Twitter Fenomeni Şeref Düzyatanlar ile Yaptığımız Röportaj

"O Stalin'in yoldaşı, Hitler'in sağ kolu, Türk mizahının demirbaşı... 2015'den beri twitter üzerinden yazan Şeref Düzyatanlar, o günden bugüne eşsiz güzellikteki tweetleriyle Türk mizahına yön verdi. Biz de Şeref Bey'i hayranlarıyla buluşturmak istedik ve onunla kısa bir röportaj yaptık."

 

 

1. Şeref Düzyatanlar'ı 3 kelimeyle nasıl tanımlarsın?
Hazır cevap, her daim neşeli, şaşkın ve acemi

2. Twitterda beğenerek takip ettiğin isimler kimler?
Bu aslında geçiştirilebilir bir soru. Bu hesabı açmama neden olan iki şahıs her ne kadar üçümüzün aynı kişiler olduğu iddia edilse de böyle bir şey yok. Faysal ve daily burada olmadıkları için diğer arkadaşların tek tek ismini verip unuttuğumun kalbini kırmak istemem. Çoğu güzel hesaplar. Son düzlükte Hakan Erotik biraz atakta takip edin derim :)

3. Kitap/dergi okur musun? -varsa- Bizlere tavsiye ettiğin kitaplar/dergiler hangileri?
Herhangi bir yerde elime geçen küçük notlar makaleler kimsenin göz atmadığı yazıları daha çok okuyorum. Ama gün içinde buna zaman ayırıp kitap okuma saatim şu aralar dediğim bir zaman yok. Öneri kısmına gelince edebi kişilerin önereceği kitaplar daha önemli bence. Zevkler meselesi, biraz da benim okuduklarım biraz absürt kaçar :) Ama illaki bir şey öner be adam derseniz, Carlos Castaneda okusunlar, tavsiye ederim.

4. Faysalla alakan var mı? Faysalın sen olduğunu iddia edenler için neler söylemek istersin?
Faysal, ben ve Daily ayrı beden üzerinde zuhur etmiş üç aynı ruhlarız. Kavisli,kasisli,kallavi. Baba oğul kutsal ruh gibi. Söylemlerimizin bu kadar yakın olması bundan olabilir. Arkadaşım, sevdiğim düzgün bir insan Faysal ama inan bir alakamız yok. En son Karacabey haraları modernizasyon işini aldı onunla meşgul. O yüzden aramızda değil ama çok sürmez, hak edişi alınca muhakkak gelecektir.

5. Mizah konusunda sana ilham veren birileri var mı?
Bunu özellikle belirteyim en güldüğüm, tek güldüğüm Cem Yılmaz. Sürekli laf atmalarım o yüzden. İnsan üstü varlık tabiri ona atfedilebilir. Dışarıda binlerce insanın milyonlarca hikayelerine çarpıyoruz, aslında yeryüzünde hala en komik en temiz millet bizim milletimiz, mesele onlara farklı bir pencereden bakıp anlatmadıkları hikayelerini onların ağzından anlattırabilmekte. Bunu ancak hayal dünyanızda anlattırabiliyorsunuz :)

6. Ne sıklıkla sinemaya gidersin? Mizah konusunda bir ekol olarak Türk komedi filmleri hakkında ne düşünüyorsun?
Sosyal aktivitemizi başka konular üzerinden planladığımız için pek gittiğim yok açıkçası :) Dediğim gibi Cem Yılmaz o sektörü tek başına sırtladı götürüyor umarım biri bir gün çıkıp "biraz da ben tutayım abi" der, biraz olsun nefes alır.

7. Tweetlerinizde devamlı görüyoruz gömücülük sanatına dair bilgilerinizi paylaşıyorsunuz. Genç gömücülere vereceğin tavsiyeler neler?
Uzak dursunlar Türk jandarması tarihinin altın çağını yaşıyorken bu işlere kalkışmak intiharla eş değerdir. O bir furya aslında avcılık, köçeklik, cenaze işleri gibi Şeref'in bu ara gözde olduğu meslek. Gerçekte kazma kürek almış birisi değilim elime. Ama jargonlarını bilince insanlar gerçekten yapıyor sanıp harita görüntüleri atıyor. Ne kadar komik olaylar yazsak da hangi din ve milletten olursa olsun mezar tahrip etmek hoş bir durum değil. Olayın mizahi yönünden baksak da durum bu. Bu arada gerçekten jandarmayı tebrik etmek gerekir bu seneki kadar define operasyonları duymamıştım bu sene tam saha pres uyguluyorlar. Bravo gerçekten...

8. Profil resmi olarak kullandığınız kişi kim?
Çok seneler önce kaybettiğim, sevdiğim, değer verdiğim birisine benzettiğim bir resim. Kimliğini inan bilmiyorum.

9. İlerleyen günlerde tweetlerinizdeki gibi, realist bir şekilde Anadolu insanını anlatan kitap gelir mi ? Yoksa kitap yazmak sizin deyiminizle "götlek" fenomenlere özgü bir davranış mı?
Başta Datça Belediyesi sosyal medya hesabı olmak üzere ısrarla senaryo kitap yaz diyenler olsa da bu edebi kimliği olan insanların işi. Bizim burada bulunma amacımız neşeli vakit geçirmek. Biçilen kaftan bize büyük gelir, taşıyamazsak boynumuz bükülür :)

10. Tweetlerine nasıl tepkiler geliyor Şeref?
Dört beş durak öncesinden otobüsten inen, kütüphaneden dersten gülmekten atıldıklarını söyleyenler var. Beş altı kez takibi bırakıp yine ne yazdı diye geri gelenler. Abi sen ne satıyosun diyenler, hatta psikiyatristin biri "kaç aydır seni takip ediyorum yemin ederim senin ne kafada olduğunu çözemezsem diplomayı yakacağım" tarzı bir şey diyen olmuştu. Genelde olumlu sağ olsunlar.

11. Peki, son olarak gençlere vereceğin altın tavsiye nedir?
Daha bi hafta önce yapay kol üretip metrelerce derinlikten bi canlıyı kurtaran gençlere ne tavsiyesi verilir :) Onlar bizi sulu dereye götürüp susuz getirir emin ol :)

Bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim. Siz gençlere desteğimiz olacaksa ne mutlu bana.


Üstad Şeref Düzyatanlar'ın beğenilen tweetlerinden bazıları:

Emojiyle tepki ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
2 comments
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.